Autoliv Yardım Hattı

Tek Autoliv olarak etik kültürümüz, Değerlerimizi üstün tutmaya olan bağlılığımızla, yasalara uymamızla ve etik ihlallere hoşgörü gösterilmeyen ve çalışanların açıkça konuşma hakkına sahip olduğu, tüm çalışanların en üstün etik kurallar ve dürüstlük içinde hareket ettiği bir kültür geliştirmemizle ortaya konmaktadır. Biz Autoliv’de her gün değerlerimizi yaşarız - çünkü iş yapma şeklimiz hayat kurtarma işinde yer alan bir şirket için çok önemlidir. Güçlü etik davranış kültürümüzü sürdürmeye ve daha da geliştirmeye tamamen bağlıyız.

İş yapma yöntemimiz yaptığımız işin kendisi kadar önemlidir

Size doğru gelmiyor mu, o hâlde içgüdülerinizi takip edin. Kime sorabilirsiniz? Nereye gidebilirsiniz? Ne yapabilirsiniz? Aradığınız cevapları alabilmenin pek çok yolu var. Autoliv çalışanları işle ilgili herhangi bir konuda yol göstermesi için İş Ahlakı ve Etik Standartları’na bakmalı veya yönetim kademesinin bir üyesi, bir insan kaynakları temsilcisi, Hukuk Departmanı Temsilcisi veya bir Uygunluk Yetkilisi ile görüşmelidir. Bir gizlilik seçeneği olarak bir üçüncü taraf sağlayıcısı olan EthicsPoint tarafından barındırılan Autoliv Yardım Hattı’nı kullanmaya teşvik edilirsiniz. Politikalar ve prosedür ile ilgili rehberlik isteme ve olumlu öneriler ve hikayeler sunmanın yanı sıra Mesleki Ahlak Kuralları politikamızda belirtilen ihlallerle ilişkili bildirimlerde bulunmaya teşvik edilirsiniz.

Sağladığınız bilgiler EthicsPoint tarafından, tercihinize göre (izin verilen yerlerde) tamamen gizli ve isimsiz şekilde tarafımıza gönderilecektir. Yorumlarınıza kulak verileceğine dair size garanti veriyoruz.

Daha fazla bilgi için EthicsPoint SSS’ler bölümüne bakın.

Mikael Bratt, Başkan ve CEO'dan Mektup

Mikael Bratt, Başkan ve CEO

Autoliv’de işimiz, hayatlar kurtarıyor. Autoliv büyüyerek otomotiv güvenliği alanında küresel lider durumuna geldi. Başarımız hayat kurtarma ve yeni teknolojiler için sürekli yenilikçilik yapma tutkumuza dayanmaktadır. Bu nedenle gündelik işlerimizi nasıl yaptığımız önemlidir. Hepimizin etik davranması, saygı göstermesi ve dürüst olması gerekir.

Autoliv’de zor durumlarda bile doğru tercihleri yaptığımızdan emin olmamıza yardımcı olan açık değerlere sahip bir kültür oluşturduk. Gördüğünüz veya duyduğunuz bir şeyin Autoliv’in Tüzüğü ile çeliştiğinden kuşkulandığınız zaman yöneticiniz veya bir İnsan Kaynakları, Hukuk veya Uygunluk temsilcisi gibi Autoliv’deki başka kişiler ile açıkça konuşun. Autoliv Yardım Hattı, Mesleki Ahlak Kurallarımıza veya kanuna yönelik bir ihlalle ilgili bir endişeyi bildirmek için kullanılabilecek değerli bir araçtır. İyi niyetle yapılan bir bildirime karşı misilleme, kesinlikle yasaktır.

İşimiz önemli olduğu kadar günlük faaliyetlerimizi nasıl yürüttüğümüz de önemlidir. İşimizi etik ve meşru şekilde yapmak, her birimizden ve hepimizden beklediğimiz şeydir. Her Şey Benimle Başlar.

Bir Bildirimde Bulunmak İçin

Bildiriminizi tamamladıktan sonra size "bildirim anahtarı” olarak adlandırılan benzersiz bir kod atanacaktır. Bildirim anahtarını ve şifreyi not edin ve güvenli bir yerde saklayın. 5-6 iş günü geçtikten sonra bildirim anahtarınızı ve şifrenizi kullanarak bildiriminizi geri bildirim veya sorular için kontrol edin.