Często zadawane pytania

Nasza kultura etyki i uczciwości polega na tym, że każdy pracownik powinien postępować etycznie i zgodnie z naszym „Światowym kodeksem postępowania”.

Jeżeli zauważą Państwo coś, co uznają za nielegalne lub sprzeczne z „Kodeksem postępowania”, należy to zgłosić!

Niektóre z tych pytań zawierają łącza do innych materiałów informacyjnych, przy czym niektóre z nich są dostępne tylko po zalogowaniu się do sieci PepsiCo.

Na czym polega dokonywanie zgłoszeń w PepsiCo za pośrednictwem infolinii „Speak Up”?
    Dokonywanie zgłoszeń w PepsiCo polega na szczerych rozmowach, w ramach których pracownicy mogą swobodnie:
  • zgłaszać problemy, gdy mają do czynienia z dylematami etycznymi,
  • zwracać się o wytyczne, gdy nie są pewni, jak powinni postąpić,
  • zgłaszać niewłaściwe zachowania lub potencjalne naruszenia naszego Kodeksu bądź prawa bez obawy przed odwetem
Dlaczego zgłaszanie naruszeń Kodeksu jest ważne?
Oczekujemy, że wszyscy pracownicy będą zabierać głos i zgłaszać podejrzenia naruszenia Kodeksu postępowania, naszych zasad lub prawa. Zgłaszanie podejrzewanych wykroczeń pomaga utrzymać naszą kulturę uczciwości. Pozwala to firmie PepsiCo na rozwiązywanie problemów, które mogą zaszkodzić naszej reputacji, i na zapobieganie przyszłym przypadkom niewłaściwego postępowania.
Jakie naruszenia Kodeksu należy zgłaszać?
    Każdy pracownik ma obowiązek zgłosić każdą sprawę, która narusza nasz „Kodeks postępowania”. Przykłady to:
  • nieprawidłowości finansowych, rachunkowych lub dotyczących audytów,
  • fałszowania dokumentów lub ewidencji,
  • oszustw lub kradzieży,
  • konfliktów interesów,
  • łapownictwa lub korupcji,
  • Dyskryminacja
  • mobbingu i molestowania seksualnego,
  • zagrożeń dla bezpieczeństwa lub środowiska,
  • Naruszenie praw człowieka,
  • nadużyć poufnych informacji,
  • Działalność przestępcza,
  • Problemy z jakością produktów,
  • Zagrożenia dla bezpieczeństwa żywności,
  • Niewłaściwe wykorzystanie systemów informatycznych lub innych aktywów Spółki

Indywidualne problemy związane z pracą, takie jak harmonogram, płaca, dyscyplina, awans lub problemy ze współpracownikami, należy zgłaszać bezpośrednio przełożonemu, kierownikowi wyższego szczebla lub kierownikowi ds. zasobów ludzkich.

Jak można zgłosić naruszenie Kodeksu?
    Naruszenie „Kodeksu postępowania” można zgłosić za pośrednictwem kilku kanałów. Można skontaktować z jedną z poniższych osób lub służb:
  • Bezpośredni przełożony lub kierownik kolejnego wyższego szczebla
  • Przedstawiciel Działu Kadr
  • Dział Prawny lub Globalny Dział ds. Zgodności i Etyki PepsiCo
  • Infolinia „Speak Up” („Zgłoś to!”) dostępna telefonicznie lub online
Co zrobić, jeśli nie czuję się komfortowo, rozmawiając z kimś w mojej lokalizacji?
Jeśli nie czujesz się komfortowo, zwracając się do swojego przełożonego lub innych osób w celu zgłoszenia swoich obaw dotyczących naruszenia Kodeksu postępowania, skontaktuj się z infolinią Speak Up firmy PepsiCo. Korzystając z infolinii Speak Up, możesz zachować anonimowość.
Co to jest infolinia „Speak Up” („Zgłoś to!”)?
Speak Up to 24-godzinna infolinia ds. etyki obsługiwana przez niezależnego dostawcę zewnętrznego, która zapewnia pracownikom, konsumentom, partnerom biznesowym i członkom społeczności PepsiCo anonimowe i poufne środki zgłaszania podejrzeń naruszenia naszego Kodeksu 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Infolinia Speak Up jest dostępna w dowolnym miejscu na świecie dzięki dedykowanym bezpłatnym liniom telefonicznym w ponad 70 krajach w lokalnych językach i przez Internet w 28 językach.
Jak mogę połączyć się z infolinią Wypowiedz się?
Na stronie głównej wybierz kraj, w którym się znajdujesz. Zostanie wyświetlony numer telefonu odpowiadający Twojej lokalizacji. Możesz też złożyć raport online za pośrednictwem tego portalu lub zeskanować kod QR na stronie głównej.
Czy jestem chroniony przed odwetem?
    Tak. Odwet na pracowniku za zgłoszenie problemu w dobrej wierze stanowi naruszenie naszego Globalnego kodeksu postępowania i naszej Globalnej polityce przeciwodwetowej. Zgodnie z tymi zasadami masz ochronę przed działaniami odwetowymi, jeśli w dobrej wierze:
  • zgłoszą sprawę, która ich zdaniem stanowi naruszenie naszych Wartości, naszego Kodeksu, naszych polityk lub prawa,
  • zgłoszą pytanie dotyczące zgodności z przepisami lub będą chcieli uzyskać wytyczne dotyczące konkretnej praktyki biznesowej, decyzji lub działania,
  • będą współpracować w ramach dochodzenia dotyczącego potencjalnego naruszenia,
  • zgłoszą naruszenie przepisów władzom rządowym
Jak mogę rozpoznać odwet, kiedy wystąpi?
    Odwet ma miejsce, gdy pracownik odczuwa negatywne skutki związane z pracą w ramach działań odwetowych za zgłoszenie problemu. Takie działania może stosować przełożony lub inne osoby z zespołu pracowniczego danego pracownika i mogą one przybierać różne formy, np.:
  • zwolnienie z pracy,
  • degradacja na niższe stanowisko,
  • negatywna ocena wydajności pracy bez uzasadnienia,
  • wykluczenie z zebrań i przepływu informacji,
  • okazywanie negatywnej mowy ciała,
  • okazywanie braku szacunku podczas prywatnych spotkań lub zebrań pracowników. Jeśli, po zgłoszeniu problemu, doświadczą Państwo odwetu lub będą świadkiem takich działań, należy to niezwłocznie zgłosić, abyśmy mogli podjąć odpowiednie kroki.
Jakie rodzaje kar dyscyplinarnych są przewidziane za stosowanie odwetu?
Pracownik, który zostanie uznany za uczestnika działań odwetowych wobec innego pracownika, lub który groził takiemu innemu pracownikowi odwetem, będzie podlegał odpowiednim karom dyscyplinarnym określonym przez spółkę, włącznie z rozwiązaniem stosunku pracy.
W jaki sposób firma zapewnia poufność mojego zgłoszenia za pośrednictwem infolinii „Speak Up”?
Tożsamość osoby dokonującej zgłoszenia, charakter samego zgłoszenia oraz imię i nazwisko (imiona) osób zaangażowanych i/lub uczestniczących w dochodzeniu będą traktowane jako poufne i udostępniane wyłącznie w ograniczonym zakresie, w jakim jest to konieczne do przeprowadzenia pełnego i rzetelnego dochodzenia lub zgodnie z wymogami prawa.
Czy, jeśli dokonam zgłoszenia, naruszę obowiązek zachowania poufności?
Obowiązek zachowania poufności w odniesieniu do charakteru danej skargi nie powinien uniemożliwiać zgłoszenia niewłaściwego postępowania za pośrednictwem dostępnych środków. Powyższe dotyczy także zgłaszania naruszeń prawa władzom państwowym.
W jaki sposób mogę zachować anonimowość w ramach zgłoszenia na infolinii „Speak Up”?
Dokonując zgłoszenia za pośrednictwem Infolinii Speak Up, masz możliwość zachowania anonimowości. Nasz zewnętrzny dostawca nie używa żadnych rejestratorów ani innych mechanizmów śledzenia przez telefon lub Internet w celu ustalenia tożsamości użytkownika. Jeśli jednak czujesz się komfortowo, identyfikując się, pozwoli to na kontaktowanie z Tobą w celu zebrania cennych informacji potrzebnych do przeprowadzenia dokładnego dochodzenia. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się zachować anonimowość, podaj jak najwięcej szczegółów na temat swoich obaw.
Co się stanie, gdy zadzwonię na infolinię „Speak Up”?
Gdy skontaktujesz się telefonicznie z infolinią Speak Up, porozmawia z Tobą przeszkolony specjalista ds. rozmów kwalifikacyjnych, zatrudniony przez dostawcę infolinii Speak Up. Jeśli mówisz w języku innym niż angielski lub hiszpański, do rozmowy dołączy tłumacz w celu przeprowadzenia trójstronnej rozmowy.
Jakiego rodzaju pytania zada mi konsultant?
Zada on serię pytań dotyczących zgłaszanego problemu, np. kogo on dotyczy, kto jest odpowiedzialny za sytuację, kiedy incydent miał miejsce, czy incydent zdarzył się więcej niż raz, skąd zgłaszający wie o incydencie. Podczas rozmowy z konsultantem należy podać jak najwięcej informacji, abyśmy mogli zająć się sprawą lub zbadać ją we właściwy sposób.
Czy procedura internetowa lub za pośrednictwem urządzeń mobilnych jest inna?
Kontaktując się z infolinią Speak Up przez Internet lub używając kodu QR na urządzeniu mobilnym, możesz wpisać swoje obawy własnymi słowami, podając jak najwięcej szczegółów.
Co się dzieje po dokonaniu zgłoszenia za pośrednictwem infolinii „Speak Up”?
Wszystkie zgłoszenia odebrane przez firmę obsługującą infolinię „Speak Up” zostaną wstępnie przeanalizowane i ocenione przez Globalny Dział ds. Zgodności i Etyki. Każda sprawa zostanie przydzielona właściwej osobie lub zespołowi w celu przeprowadzenia dochodzenia lub dalszych czynności zgodnie z wewnętrznymi procesami zarządzania incydentami oraz „Globalną polityką eskalacji naruszeń Kodeksu postępowania” PepsiCo.. W zależności od charakteru zarzutów, dochodzenie może zostać przeprowadzone przez specjalistę z Działu Kadr, Działu Kontroli, Działu ds. Bezpieczeństwa, Działu Audytu, Działu Prawnego lub Globalnego Działu ds. Zgodności i Etyki bądź przez firmę zewnętrzną. W przypadku naruszeń Kodeksu, Globalny Dział ds. Zgodności i Etyki zapewni nadzór nad spójnością procesu dochodzeniowego, kar dyscyplinarnych i odpowiednich działań naprawczych.
Kto ma dostęp do mojego zgłoszenia w infolinii „Speak Up”?
Informacje zawarte w zgłoszeniu dokonanym za pośrednictwem infolinii „Speak Up” są udostępniane tylko wtedy, jeśli jest to konieczne, bez względu na anonimowy charakter takiego zgłoszenia. Takie informacje są poufne w zakresie umożliwiającym przeprowadzenie pełnego i uczciwego dochodzenia lub przestrzeganie prawa.
Jak długo trwa rozpatrywanie sprawy zgłoszonej za pośrednictwem infolinii „Speak Up”?
Czas potrzebny na przeanalizowanie każdego zgłoszenia i przeprowadzenie dochodzenia zależy od charakteru zarzutów. Niektóre sytuacje wymagają dłuższego dochodzenia niż inne. Przeciętne, rutynowe przypadki staramy się rozpatrywać w terminie 60 dni.
Dlaczego otrzymuję numer sprawy?
Każda sprawa zgłoszona na infolinię „Speak Up” ma przypisany unikalny numer sprawy, dzięki czemu zgłaszający może śledzić swoje zgłoszenie i przekazywać dodatkowe informacje. Jeżeli zgłaszający jest anonimowy, numer sprawy umożliwia nam kontakt z nim. Jeśli będziemy potrzebować więcej informacji, nakażemy firmie obsługującej infolinię „Speak Up” zadać odpowiednie pytania, gdy zgłaszający zadzwoni ponownie podając unikalny numer sprawy.
Czego mogę się dowiedzieć o postępach w sprawie mojego zgłoszenia?
Gdy zgłaszający zadzwoni ponownie podając unikalny numer sprawy, może dowiedzieć się, czy sprawa jest nadal rozpatrywana lub czy została zamknięta. Prosimy zrozumieć, że nie możemy przekazywać szczegółowych informacji na temat dochodzenia, np. z kim rozmawialiśmy, wyników dochodzenia lub informacji na temat jakichkolwiek kar dyscyplinarnych bądź innych działań naprawczych, które zostały podjęte. Ograniczamy dostęp do tych informacji, aby chronić prywatność i zapewnić uczciwość naszego dochodzenia.
Co się stanie, jeśli moje podejrzenia dotyczące niewłaściwego postępowania nie zostaną potwierdzone?
Dopóki zgłoszenia dokonano w dobrej wierze, nie ma znaczenia, czy zgłoszenie okazało się bezpodstawne lub czy podejrzenia były nieprawdziwe. Zgłaszający nie zostanie ukarany, jeśli w dobrej wierze zgłosi sprawę, która w jego przekonaniu stanowi naruszenie naszego Kodeksu.
Ile zgłoszeń rocznie jest dokonywanych za pośrednictwem infolinii „Speak Up”?
Infolinia Speak Up jest szeroko stosowana (w 2023 roku nawiązano za jej pośrednictwem kontakt z ponad 11 000 osób). Sprawdź naszą stronę Speak Up na Pepsico.com, aby zapoznać się z najnowszymi statystykami.
Z kim mogę się skontaktować, jeżeli mam pytania?
W razie dodatkowych pytań dotyczących infolinii „Speak Up”, można skontaktować się ze swoim lokalnym przedstawicielem Globalnego Działu ds. Zgodności i Etyki lub wysłać wiadomość e-mail na skrzynkę SPA Globalnego Działu ds. Zgodności i Etyki na adres PepsiCoComplianceandEthics@PepsiCo.com